Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŮVOD A HISTORIE MORČETE

15. 4. 2008

Původ a historie morčete

Historie a původAť už doma máme morčátko ze zverimexu, u kterého většinou neznáme původ, nebo chlupatého aristokrata s rodokmenem, oba pocházejí v podstatě z těch samých předků a péči vyžadují naprosto stejnou. Řekněme si tedy něco o historii morčat, a jak se vůbec dostala až k nám do Evropy.

Morčata pocházejí z Jižní Ameriky, především z Peru a Chile, kde se ve volné přírodě vyskytují i dnes. V dobách objevení Jižní Ameriky byla tato malá zvířátka chována jako domácí a obětní mazlíci, a již v těchto dobách byly známé různé varianty zbarvení, jako je červené, černé a dvoubarevné morče. S tamějšími domorodci sdílela morčata obydlí a živila se rostlinými zbytky z kuchyně. Tehdy sloužila také jako zpestření jídelníčku, k čemuž slouží v některých jihoamerických zemích dodnes.

Naše ochočená domácí morčátka pocházejí z divokého morčete Cavia aperea porcellus, které mělo podobné zbarvení jako dnešní zlaté aguti.

Na konci 16.století, kdy byla morčata převezena holandskými mořeplavci do Evropy, byla již známá z ,,Knihy zvířat" od švýcarského biologa Conrada Bessnera, který je pojmenoval (stejně jako Španělé) ,,indiánští králíci". Teprve až v 19. století začali však lidé chovat morčata jako domácí mazlíčky a to především v Anglii.


Dnes známe již několik druhů morčat. Mezi chovateli jsou rozšířena nejen morčata domácí, která dorůstají velikosti kolem 1200g, ale také CUYS, která dorůstají do váhy až dvou kil, ale jsou u nás plemenem relativně novým. Mnoho chovatelů tedy stále pracuje na jejich rozšíření jak v barevném, tak v plemenném rázu. Momentálně je snaha rozšířit řady Cuys dlouhosrstých plemenech. Nevýhodou tohoto plemene je však jejich větší velikost, která souvisí i s vyšším výdejem za chovnou skupinku a povaha, která se stále ještě s domácím morčetem nedá pořádně srovnat. Cuys jsou zkrátka osobnosti a stále si udržují svou nedůvěřivou a plachou povahu, ale samozřejmě najdou se i vyjímky a záleží jen na každém z nás kolik času svému miláčkovi věnuje.

Třetím známým plemenem morčete je CABAYOS, který dorůstá velikosti až 4 kil, ale bohužel nevím o nikom, kdo by se jejich chovu u nás věnoval. Cabayos stejně jako Cuys jsou morčata určená původně k hospodářským účelům, a tak se jejich chov co by mazlíčků rozjíždí velmi pomalu. Navíc obě tato plemena trpí takzvanou polydaktilií ( mnohoprstí ), která je v podstatě projevem genetické vady, která doprovází obří vzrůst. Narozdíl od morčat domácích, kde se na předních nožičkách vyskytují 4 a na zadních 3 prsty, u cuys i cabayos jich může být mnohem více, a to jak funkčních, tak i ve formě paspárků.    

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kolik

(kiki, 14. 3. 2012 7:51)

Mohl(a) bys tam napsat do kolika dorůstají

Re: kolik

(Pet, 15. 8. 2012 16:47)

No mají okolo kila, ti standartní.
Potom jsou Kuy a ty jsou hodně veliký - okolo 2kg